dyrektor artystyczny
justyna rekść-raubo ▼
Z wykształcenia i praktyki zawodowej – muzyk (wiolonczela, viola da gamba, violone). Z doświadczenia i praktyki zawodowej – producent przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych (inicjator wydarzeń z zakresu muzyki klasycznej, szczególnie muzyki dawnej i współczesnej). Posiada doświadczenie na różnych szczeblach organizacji począwszy od fundraisingu (środki publiczne i prywatne), poprzez realizację techniczną (logistyka, negocjacje, management, współpraca z międzynarodowymi instytucjami), promocję i reprezentację (PR, media relations, redakcja i nadzór druków), aż po odpowiedzialność wykonawczą.
Urodziła się w 1971 roku w Warszawie. Jest laureatką II nagrody i wyróżnienia na II Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym w 1989 roku. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina. Stypendystka Fundacji im. S. Batorego (udział w warsztatach orkiestrowych i dyrygenckich Letniej Akademii w Annaghmakerrig w Irlandii w 1997 r.). Doskonaliła swe umiejętności biorąc udział w licznych kursach i zajęciach mistrzowskich u wybitnych artystów. Od 1995 roku występuje w zespole „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” pod kierunkiem Władysława Kłosiewicza w Warszawskiej Operze Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo. Z MACV brała udział w festiwalach poświęconych barokowej twórczości kameralnej i operowej. Współpracuje także z zespołami prowadzonymi m.in. przez Agatę Sapiechę, Aureliusza Golińskiego, Liliannę Stawarz, Tomasza Adamusa, Aleksandra Tomczyka, Marka Toporowskiego, Dariusa Stabinskasa („Brevis Consort”, Litwa) i Petra Wagnera („Tourbillon”, Czechy).
Jej muzyczne zainteresowania sięgają także muzyki nowej. Od 1993 roku Justyna Rekść-Raubo była członkiem zespołu NONSTROM zajmującego się wykonawstwem muzyki współczesnej, założonego przez Pawła Mykietyna. Brała udział w prawykonaniach wielu utworów napisanych specjalnie dla zespołu oraz występowała na międzynarodowych festiwalach, m.in. na „Warszawskiej Jesieni”, „XIX Biennale Muzyki Współczesnej” w Zagrzebiu, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Hofkonzerte im Podewil” w Berlinie, „KONTRASTY” we Lwowie. Jest inicjatorem i współorganizatorem serii koncertów muzyki XX wieku „NONSTROM prezentuje” w Zamku Ujazdowskim. Począwszy od sezonu 97/98 NONSTROM był „ensemble in residence” przy Centrum Sztuki Współczesnej. Jako członek zespołu była nominowana do nagrody „Paszport POLITYKI” oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. W wyniku zainteresowania zagadnieniem percepcji muzyki dawnej i współczesnej Justyna Rekść-Raubo zainicjowała byt „Kapeli Jazdowskiej” związanej z Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. Z zespołem tym i saksofonistką Aliną Mleczko przygotowała program poświęcony Adamowi Jarzębskiemu (Królewskiemu Budowniczemu Ujazdowskiemu), brzmieniowo krzyżujący dawne instrumentarium ze współczesnym. Dla „Kapeli” powstał także szereg utworów kompozytorów polskich i litewskich (m.in. C. Duchnowskiego, Z. Koniecznego, B. Kutaviciusa, A Miłosza) prawykonanych w latach 2011 – 2014. Dokonała nagrań archiwalnych dla PR i TV oraz płytowych.
Z jej inicjatywy odbyło się wiele wydarzeń muzycznych. Do najważniejszych należy zaliczyć zainicjowaną w roku 1996 roku serię koncertów muzyki współczesnej „NONSTROM prezentuje”, a następnie „GALERIĘ MUZYKI AUKSO”, „LAKMUS”, „LUTOSFERY”, kilka sezonów projektu edukacyjno-muzycznego „PROBÓWKA” w Zamku Ujazdowskim, współorganizację obchodów stulecia Galerii „Zachęta”, cykl koncertów i wydarzeń interdyscyplinarnych „ZACHĘTA dla młodych” oraz serii zamówień kompozytorskich oraz koncertów pod nazwą „Muzyczny Sejsmograf”. Wraz z Markiem Mosiem Justyna Rekść-Raubo jest inicjatorem i dyrektorem festiwalu „Letnia Filharmonia AUKSO”, odbywającego się co roku na Suwalszczyźnie i w Pieninach, a także „BASSO Międzynarodowego Biennale Dźwięków Niskich” w Warszawie. Założycielka i fundatorka „FUNDACJI f.o.r.t.e.” (Finansowanie, Organizowanie Rrealizacji Twórczych i Edukacyjnych) oraz (wraz z Krzysztofem Kilianem) „FUNDACJI MUZYKI AUKSO”. Od roku 2007 do 2015 prowadziła samodzielny program muzyczny Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim.